Causam Vincere

Słabsza złotówka

Sytuacja w Grecji doprowadziła do osłabienia polskiej waluty, a także do solidnych spadków na Giełdzie Papierów Wartościowych. Ministerstwo Finansów i Narodowy Bank Polski mogą zainterweniować na rynku walutowym.

Nie da się ukryć, że działania inwestorów są zgodne z wcześniejszymi oczekiwaniami. Jak wyglądają notowania giełdowe? WIG20 stracił 1 proc.

Złotówka straciła na wartości wobec franka szwajcarskiego, a także dolara amerykańskiego. 3,80 zł – koszt dolara; 4,03 zł – koszt franka. Z kolei euro kosztuje 4,20 zł (tutaj strata jest nieco mniejsza).

Sprawę skomentował Konrad Ryczko (DM BOŚ Banku): „Mimo osłabienia złotego aktualne ruchy kursów nie noszą znamion rynkowej paniki”.

Szef resortu finansów mówi o przygotowaniu na zaburzenia. Zasoby walutowe (banku centralnego i rządu) są wystarczające. Warto dodać, że MF sfinalizowało 70 proc. potrzeb pożyczkowych (2015 r.).

46 mld zł – to kwota przeznaczona na ewentualną interwencje związaną ze stabilizacją kursu złotego.

Warto dodać, że skutkiem greckiego „nie” są spadki na rynkach światowych. Przykładowo można podać takie indeksy jak FTSE (Wielka Brytania), CAC (Francja), ASX (Australia), Nikkei (Japonia), DAX (Niemcy).