Causam Vincere

Wybór OFE nie musi być ostateczny

Jeszcze tylko dziś można składać oświadczenia o pozostaniu w OFE. Spora liczba Polaków uważa, że ich decyzje mają małe znaczenie, ponieważ dotyczą jedynie 2,92 proc. składki emerytalnej.

Decyzja w sprawie otwartych funduszy emerytalnych nie musi być ostateczna. Można zmienić zdanie w 2016 r. Następne okienka transferowe będą otwierane co cztery lata tj. 2020, 2024, 2028 itd. Pojawiają się jednak komentarze, że fundusze emerytalne zostaną całkowicie znacjonalizowane.

Polacy, którzy nie wypełnili żadnych dokumentów, skazani są na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Całość składki emerytalnej to 19,52 proc. całości wynagrodzenia. Nie wszyscy jednak pracują na etatach. Wielu Polaków świadomie wybiera współpracę na bazie umowy śmieciowej, aby nie płacić ZUS-u.

Kapitał ZUS jest waloryzowany o wskaźnik inflacji, a także gwarantowany przez budżet państwa. Być może dlatego dużo Polaków ufa Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Wybór OFE jest w końcu sporym ryzykiem. Na giełdzie może pojawić się bessa i recesja.

Ciężko oceniać zachowania rynków finansowych w kolejnych latach. Eksperci uważają, że otwarte fundusze emerytalne powinny wybierać osoby o dochodach na poziomie minimalnego wynagrodzenia.

Wielu polskich przedsiębiorców woli podejmować ryzyko. Bazowanie na samym Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wydaje się mało rozsądne.